Elektronik Hurda Alan Firmalar

Elektronik Hurda Alan Firmalar genel olarak elektronik atık geri dönüşüm tesisleri ve geri dönüşüm şirketleridir. Elektronik hurdalar mevzuatta elektronik atık olarak belirlenmiştir ve her çeşit kullanımı dışı elektronik cihazın hurdası da tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Elektronik Atık olarak sınıflandırılmaktadır.

Elektronik Atıklar AEEE yönetmeliğine göre Elektronik Atıkların geri dönüşümü Atık Elektrik ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliğine uygun biçimde lisans almış olan AEEE İşleme tesislerinde yapılabilmektedir.

Elektronik Atıklar Nasıl Ortaya Çıkar ?

Elektronik Atıklar her çeşit elektronik cihazın kullanım ömrünü tamamlaması ile ortaya çıkar. Bu durum cihazın artık kullanılmaz hale gelmesi , arızalanması bozulması ve tamir edilememesi , tamir edilse dahi görevini tam anlamı ile yapamaması gibi durumlarda cihazın kullanılmaz hale gelmesi neticesinde olur ve bu tip elektronik cihazlar elektronik hurda haline gelir ve elektronik hurda alan firmalar tarafından alınarak geri dönüşüm firmalarına ve oradan da Elektronik Atık geri dönüşüm tesislerine gelirler.

Her cihaz arızalanma veya tamir edilememe yada görevini yerine getirememe sonucunda elektronik hurda haline gelmez. Örneğin bir şirket 8 dahili hatlı bir santral kullanıyorken daha fazla personele çok daha yeni nesil hizmetler de sunabilen IP bir santral kullanımına başlama kararı aldığında eski ve halen çalışmakta olan 8 hatlı analog telefon santrali kullanım dışı kalır ve yeni santral kullanılmaya başlanır. Bu örnekte eski cihaz tam anlamı ile görevini yerine getiriyor olmasına karşın yeni ve daha üstün bir elektronik sisteme yükseltme yapıldığı için eski ekipman tüm fonksyonları çalışıyor olsa da elektronik hurda haline gelmiştir.

Bu örnek gibi halen çalışmakta olan bilgisayarlar cep telefonları laptoplar gibi her çeşit bilişim ürünleri ve elektronik cihazlar da kullanım dışı kalabilmekte ve bunların tamamı da Elektronik Atıklar olarak geri dönüşüm yapılması gereken katı atıklar haline gelmektedir.

Tüm Soru görüş ve Önerileriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. +90 533 745 51 73

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir