Bilgisayar Parçaları Nelerdir

Modem Türleri ve Hurdaları

Bilgisayar Parçaları Nelerdir sorusu genel olarak bilgisayarı oluşturan donanım birimlerinin tanımlanması biçiminde yanıtlanabilecek bir sorudur. Bilgisayar Parçaları çok kısa tanımlamak gerekirse bilgisayarı oluşturan donanım birimlerinin her biri olarak ifade edilebilir. Bunun sebebi bilgisayar tek başına bir elektronik cihaz olarak düşünülüyor olsa da bilgisayarlar birçok parçanın birarada çalışması ile görevini yapabilen elektronik cihazlardır.

Bilgisayar Nedir ?

Bilgisayar elektrik enerjisi kullanarak bir veriyi işleyerek bir sonuç üretebilen her çeşit cihazdır. Bilgisayar Türkçe ifadesi olarak karşımıza gelen Computer ingilizce kelimesi aslında bilgisayarın çok daha doğru ifadesidir, computer compute yani hesaplama fiilinden gelen bir isimdir ve ingilizcenin tam karşılığı hesaplayıcı anlamına gelmektedir. Aslında bilgisayarların temel görevi de tam olarak budur hesaplama yapmak.

Size çok basit geliyor olsa da bilgisayarların tek ve gerçek işlevi hesaplama yapmaktır, ama bu hesaplama insan aklının alabileceği veya yapabileceği gibi bir hesaplama anlamına gelmemektedir, Örneğin şuan ortalama olarak oyun oynanabilecek bir masaüstü bilgisayarın hesap yapma becerisi yani belirli bir sürede yapabileceği matematiksel işlem becerisi tüm Türkiye nüfüsunun aynı sürede yapabileceği işlem sayısından fazladır.

Bu inanılmaz hızlı hesap yapabilme becerisi bilgisayar donanımı ve bu donanımlar üzerinde çalıştırılan özel yazılımlar ile akıl ve hayalgücü ile sınırları oluşan bir bilişim dünyasına dönüşmektedir ve şuanda 50 yaş ve üzerinde olan kişilerin bilim kurgu olarak düşünebildiği teknolojiler bundan 10 yıl öncesinde geliştirildi ve hepsi bilgisayarlar sayesinde yapıldı.

Bilgisayar Türleri Nelerdir ?

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlar sunucular olarak gözlemlenir ve kişisel elektronik cihazlar olan cep telefonları ve tabletler de bilgisayar statüsünde olan ürünlerdir.

Genel çerçeve olarak kişisel bilgisayar olarak düşünülen bilgisayar tanımı masaüstü ve dizüstü bilgisayarları kapsamaktadır.

Ama bilgisayar tanımı geniş anlamda hesaplama ve karar verme becerisi olan tüm elektronik cihazlar olarak değerlendirilebilir ve bu tanımlama ile günümüz otomobillerinin de üzerlerinde birer bilgisayar bulunduğu güzel bir örnektir. Hava sıcaklığı , motor sıcaklığı , yakıt sıcaklığı , havadaki oksijen oranı , aracın hızı , kullanıcının pedallardan gönderdiği istekler gibi yaklaşık 40 50 parametreyi alarak motora ne kadar yakıt göndermesi gerektiğini hesaplayan bu mini bilgisayarlar sayesinde otomobiller bundan 40 yıl öncesine göre 2 kat daha fazla güç üretmekte ve %50 daha az yakıt tüketmektedir. Yani bilgisayarlar hayatın her noktasında olumlu etki eden insanlığın en önemli buluşları arasında yer almaktadır.

Bilgisayar Parçaları Nelerdir ?

Bilgisayar Parçaları bilgisayarın donanım elemanlarıdır ve bu donanım elemanları tanımı fiziki her çeşit elektronik elemanı kapsamaktadır. Bu sebeple bilgisayar parçalarını bilgisayar kasa içi donanımları ve çevre birimleri olarak iki temel gruba ayırmakta fayda vardır.

Bilgisayarlar incelendiğinde masaüstü bilgisayarlar daha kolay anlaşılabilir bir yapıdadırlar, bilgisayarın temel işlevini gerçekleştiren bir bilgisayar kasası ve bu kasaya bağlı olan çevre birimleri yer alır, çevre birimleri incelendiğinde monitör , klavye , mouse , hoparlör , webcam , yazıcı gibi ürünler karşımıza gelmektedir.

Bu çevre birimlerinin tamamı kullanıcının bir veri girmesini yada bir veri almasını sağlamak ile görevli cihazlardır. Örneğin klavye çeşitli sembolleri bilgisayara komut olarak gönderen yazılı girdi cihazıdır, mouse iki eksende hareket ve tıklama komutu ileten girdi cihazıdır, klavye ve mouse kullanının komutlarını kolay yapabileceği hareketler ile hızlı ve sürekli girdi sağlayabileceği ergonomide ürünlerdir ve kullanıcılar bilgisayarı yönetmek için klavye ve mouse kullanırlar.

Monitör yada ekran kullanıcının çıktı olarak kullandığı bir parçadır, yani bilgisayar görüntüyü oluşturur ve kullanıcının görebilmesi için monitör üzerinde gösterir. Monitör yada ekran çeşitli türlerde olabilir , genel olarak en yaygın monitörler günümüzde LCD ve LED montitörlerdir, daha eski nesil bilgisayarlarda tüplü monitörler de kullanılmaktaydı.

Bilgisayar kasasını oluşturan parçalar daha karmaşık ve daha farklı özelliklerde bulundukları için bunları tek tek ele alacağız;

Anakart : Bilgisayarın temel elektronik omurgasını oluşturan elektronik devre sistemlerini üzerinde taşıyan elektronik cihazdır. Binlerce veri yolu ile bilgisayarın tüm parçalarının birbiri ile elektronik olarak haberleşebileceği bütün altyapıyı oluşturan anakart bilgisayar sisteminin temel omurgasıdır.

İşlemci : Bilgisayarın beyni olarak kabul edilen işlemci bilgisayar sisteminin tüm yapabileceği tüm işlemleri bünyesinde yapan elektronik parçadır. Anakart üzerine takılır ve işlemcisi bulunmayan bir bilgisayar çalışamaz.

Bellek : RAM Bellek bilgisayarın çalışma anında verileri sakladığı hafızadır. Bilgisayarlar aynı anda çekirdekleri sayısınca işlemi yapabilen aynı anda belirli bir sayıda işlem yapabilen cihazlardır, Günümüzde çekirdek sayısı 4 8 16 gibi sayılar kadardır, yani bir işlemci aynı anda 4 8 yada 16 tane işlem yapabilmektedir.

Tabi süper bilgisayarlar için geliştirilen yüzlerce binlerce çekirdeği olan işlemcilerden bahsetmiyoruz, kişisel bilgisayar tablet cep telefonu notebook gibi bilgisayarlarda bulunan işlemciler ağırlıklı olarak 4 8 yada 16 işlemci çekirdeğine sahiptir yani bu şunu ifade etmektedir, ilgili işlemci aynı anda birbirinden bağımsız çekirdeği sayısınca işlemi gerçekleştirebilir.

Bilgisayar Parçaları

Fakat işlemciler bir saniye içerisinde onbinlerce işlem yapabilen cihazlar oldukları için yapacakları işlemlerde kullanabilecekleri sayılar ve sonuçlar için bir depolama alanı gerekmektedir , işte bu alan hafızadır. RAM Bellek yani hafıza işlemcinin işleyeceği verileri ve işledikten sonra çıktı olarak sunduğu sonuçları toplayan işleyen ve gerekli programlara ileten veri depolama alanıdır.

İşlemcilerde her an yapılan onbinlerce her dakika yapılan milyonlarca hesaplama işleminin girdileri ve çıktıları hafıza alanlarına yazılır ve bu sayede programlar bu verileri kullanarak sınırsız işlevlere sahip olurlar. Kısaca şöyle bir örnek sizin ufkunuzu genişletecektir, mouse ile bilgisayar ekranında 10 cm uzaklığa gidiyor olmanız bilgisayarınız içerisinde en azından 10000 tane işlem ile gerçekleşmektedir.

İzlediğiniz 1 dk uzunluğundaki videonun izlenebilmesi için yapılan hesaplama sayısı milyonun üzerindedir. İşte bu hesaplamalar içerisinde kullanılan tüm veri ram bellek üzerinde saklanır ve işlenir.

Harddisk / SSD : Bilgisayarların kalıcı veri depolama birimleridir, bilgisayar üzerinde kurulu işletim sistemi , kullanıcı programları ve kalıcı olarak depolanan tüm veri kalıcı depolama birimleri olan harddiskler ve SSD sürücüler üzerinde depolanır.

Ekran Kartı : Bilgisayarların sayısal verilerden üst seviye multimedia grafikleri çok daha yüksek performansta oluşturabilmek için ihtiyaç duydukları video veri işlem işlemcileri ekran kartları üzerinde bulunmaktadır.

Ekran kartları bazı bilgisayarlarda anakart üzerinde tümleşik , bazı bilgisayarlarda işlemci üzerine tümleşik bazı bilgisayarlarda ise ayrı bir donanım ürünü olarak ayrı olarak bulunur , bazı bilgisayarlarda bu iki tür birlikte de bulunabilir. Ekran kartları genel olarak üst seviye grafik ve multimedia gereksinimi olan bilgisayarlarda daima kullanılmaktadır.

Optik Okuyucu: DVD CD Bluray gibi medyaları okuma ve yazma becerisine sahip optik okuyucu cihazlardır.

Tüm Soru görüş ve Önerileriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. +90 533 745 51 73

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir